دسته‌بندی نشده

خواص گزنگبین

خواص گزانگبین (طبیعت و خواص درمانی)

طبع برگ، ریشه و پوست گزانگبین سرد و خشک و طبع شهد آن گرم و خشک است. یکی از مهمترین مصارف گزانگبین استفاده از آن در طب سنتی و صنعت داروسازی است. ترکیبات شیمیایی موجود در گزانگبین از جمله فروکتوز، قند ساده‌ای است که به مراتب شیرین‌تر از ساکارز بوده و سرعت جذب آن نسبت به دیگر قندها کندتر است و خاصیتی همانند خواص عسل طبیعی که یکی از منابع قندی کمیاب است را دارد. برخی از مهمترین خواص گزانگبین و کاربردهای درمانی آن عبارت است از:

 • یکی از خواص شگفت انگیز گزانگبین استفاده از فروکتوز موجود در این ماده برای کمک به اسپرم سازی مردان است و به درمان ناباروری کمک می‌کند.
 • مصرف این گیاه از یبوست و بواسیر پیشگیری می‌کند و بهترین ملین برای کودکان و افراد سالخورده محسوب می‌شود.
 • قند موجود در گزانگبین برای مبتلایان به دیابت مضر نبوده و آنها می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • گزانگبین باعث تقویت اعصاب، تقویت قوای جسمانی و تقویت قوای جنسی می‌شود.
 • استنشاق بخور شاخه و برگ گزانگبین یکی از راه‌های درمان خانگی سرماخوردگی در منطقه خوانسار است.
 • در طب سنتی از جوشانده پوست درخت گزانگبین برای بندآوردن اسهال و اسهال خونی استفاده می‌شود.
 • یکی دیگر از مهمترین خواص گزانگبین خاصیت نرم کنندگی و رفع خشونت سینه، درمان تنگی نفس و رفع ناراحتی‌های دستگاه تنفس است.
 • گزانگبین باعث تقویت دستگاه گوارش، تقویت کبد، معده و روده شده و ضد عفونی کننده دستگاه گوارش است.
 • یکی دیگر از موارد مصرف گزانگبین خوانساری که با آن گز اصفهان، تهیه می‌شود، کمک به درمان نرمی استخوان است. انگبین دارای ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین دی و کلسیم است و به همین جهت برای معالجه و پشگیری از نرمی استخوان مفید است. شما می‌توانید به جای شکر و قند مصنوعی از انگبین‌ها استفاده کنید و به کودکان خود به جای شربت قند، انگبین بدهید تا استخوان‌بندی آنها محکم شود.
 • در طب سنتی از خاکستر این گیاه، جهت درمان سوختگی‌ها استفاده می‌شود.
 • مصرف گزانگبین، جهت درمان یرقان که ناشی از ضعف کیسه صفرا باشد، مفید است.
 • استفاده از  شهد گزانگبین جهت درمان ورم، گرفتگی و انسداد مجاری طحال موثر است. به این منظور در روز حدود ۵۰ گرم از شهد گزانگبین را حل کرده و میل نمایید.
 • جهت زخم روده و اثنی عشر شهد گزانگبین را در آب‌جوش حل نموده و مصرف کنید .


گیاه شناسی گزانگبین

گزانگبین درختی با ارتفاع ۶ تا ۱۰ متر است و قطر آن به ۳۰ سانتیمتر می‌رسد. این درخت دارای انشعاب‌های زیاد، چوب سخت و برگهای کوچک، صاف به رنگ غباری سفید می‌باشد. انگبین گون از نظر شیمیایی نوعی مان (نوعی ماده خوراکی سفید رنگ و عسل مانند که مستقیماً به وسیله حشره و یا به کمک حشره بر روی گیاه تولید می‌شود) است که بر روی گیاه گون یا خار انگبین تولید می‌شود. با شروع فصل پاییز هر سال میلیون‌ها پشه گز در فضای گلستان کوه خوانسار در اطراف گیاه گون (گز) جمع می‌شوند و پس از ساختن گزانگبین و تخم‌گذاری از بین می‌روند.

گزانگبین نوعی ماده خوراکی سفید رنگ و عسل مانند است که به‌ وسیله نوعی حشره بر روی درخت گز تولید می‌شود. این عسل طبیعی را می‌توانید در کوهستان‌های خوانسار و در بعضی از نواحی کوه‌های زاگرس مرکزی پیدا کنید. این مناطق محلی مناسب برای رشد و پرورش زنبورهای عسل است. گزانگبین طبعی گرم و خشک دارد.

خواص گزانگبین شامل موارد زیر می‌شود:

 1. رفع کم‌خونی: مصرف گزانگبین می‌تواند به سادگی کم‌خونی را در خانه درمان کند. از دیگر خواص گزانگبین می‌توان به تقویت کردن آهن در بدن اشاره کرد.
 2. تقویت استخوان‌ها: ممکن است با مصرف گزانگبین، مشکلات نرمی استخوان و پوکی استخوان را درمان کنید. ویتامین‌های موجود در این ماده برای خانم‌های یائسه، مادران باردار، میانسال و افرادی که پوکی استخوان دارند، خیلی مفید است.
 3. تقویت اعصاب: گزانگبین با طبیعت گرم، تقویت اعصاب را تسهیل می‌کند و قدرت یادگیری را بالا می‌برد.
 4. تقویت معده و رفع یبوست: مصرف گزانگبین مشکلات گوارشی را درمان کند و باعث تقویت دستگاه گوارشی می‌شود.
 5. افزایش انرژی: گزانگبین دارای کالری بالا است و می‌تواند انرژی بخش و نشاط‌آور باشد.

پیشنهاد ویژه: اگر به دنبال افزایش انرژی هستید، مصرف گزانگبین می‌تواند به شما کمک کند. همچنین، از آن برای رفع مشکلات سینه نیز استفاده کنید۱۲۳.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 14 =